Jaro je tu, sice se sněhem, ale i tak na nás často vykoukne sluníčko a trochu nás ohřeje před další sněhovou bouří! A ráno ptáčci zpívají a večer je déle světlo! A tohle já mám ráda!
Velikonoce moc neslavím, už druhým rokem se nám ze stolu ztrácí velikonoční sekaná s bramborovým salátem a nahrazujou jí jiná, zdravá jídla. Ani koledníci už k nám nechodí, takže ani čokoládové zajíčky nebo vajíčka u nás nenajdete. Nevadí mi to, já radši Vánoce! :)
Spring is here, well, with a lot of snow, but sometimes the sun appears and birds are singing in the morning and that's what I like!
I don't really celebrate Easter, my family don't eat typical Easter meatloaf with potato salad and we don't keep chocolate eggs at home anymore. But I don't mind, I like Christmas more! :)
Spring is here, well, with a lot of snow, but sometimes the sun appears and birds are singing in the morning and that's what I like!
I don't really celebrate Easter, my family don't eat typical Easter meatloaf with potato salad and we don't keep chocolate eggs at home anymore. But I don't mind, I like Christmas more! :)
Když jsem se včera ráno probudila, dostala jsem na něco hroznou chuť a protože jsme z nějakého důvodu měli doma přebytek banánů, nakonec jsem se rozhodla pro banánový chlebíček. Recept jsem převzala od fitfoodmanic a přidala jsem ještě strouhaný kokos a chia semínka, protože ty já cpu všude, kam jen to jde :D
When i woke up yesterday morning I was thinking what tasty could i cook. And because we had lots of bananas at home I decided for banana bread. The recipe is from this blog - fitfoodmanic and I added there also some shredded coconut and chia seeds, cause I love chia seeds to the moon and back! :D
When i woke up yesterday morning I was thinking what tasty could i cook. And because we had lots of bananas at home I decided for banana bread. The recipe is from this blog - fitfoodmanic and I added there also some shredded coconut and chia seeds, cause I love chia seeds to the moon and back! :D
Na upečený voňavý chlebík se přišlo kouknout i moje černé klubíčko, které se hned snažilo kus uhryznout, protože to ona dělá se vším, co je jen trochu k jídlu! (y)
Dopíšu článek a chystám se na Pump, s extrémně namoženýma nohama z neděle. Jsem přesvědčená, že bolest můžu zahnat jen další bolestí! :D
Even my black little cutie came to see what's the yummy, sweet thing. She loves food more than anything so she also tried to bite a bit.
After finishing this article I am going to the gym for Pump class, my legs are in pain from Sunday's squats, but I think that more squats are not bad idea at all! :D
Even my black little cutie came to see what's the yummy, sweet thing. She loves food more than anything so she also tried to bite a bit.
After finishing this article I am going to the gym for Pump class, my legs are in pain from Sunday's squats, but I think that more squats are not bad idea at all! :D





Žádné komentáře:
Okomentovat